Čápi severních a středních Čech

...stránky o hnízdech čápů bílých

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Kroužkování čápů

Email Tisk

Kroužkování ptáků je jednoduchá, ale významná metoda vědeckého výzkumu avifauny. První značení opeřenců kroužky vyplývalo ze zvědavosti, kam na podzim odlétají některé ptačí druhy a naopak odkud přilétají v období průtahu a zimování ptáci, kteří u nás nehnízdí.

Kroužkováním se získávají informace o zimovištích, hnízdištích a migračních cestách ptáků, poznatky o letních potulkách v období po vyhnízdění, o usídlování mladých ptáků v bližším i vzdálenějším okolí rodiště, u některých druhů i o přesídlování starých ptáků. Kroužkování slouží i k zjišťování původu ptáků na hromadných nocovištích a v místech pelichání, věrnosti k jednomu zvolenému hnízdišti, k soudržnosti ptačích manželských párů. Neméně významné je i zjištění délek života u jednotlivých druhů ptáků.

Počty každoročně okroužkovaných ptáků přinášejí také informace o trendech početnosti řady druhů v souvislosti se změnami životního prostředí.

Od roku 1934 do roku 2010 bylo u nás okroužkováno 26.249 čápů bílých, v roce 2011 celkem 549, z toho 541 pulli. U starých ptáků je důležité zjišťovat zda mají na noze kroužek. Údaje na něm je možno identifikovat pomocí silně zvětšujících stativových dalekohledů. Tyto odečty kroužků přináší velmi cenné informace o životě čápů. Zjištěné údaje nahlaste na následující adresy :  

Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze :

Kroužkovací stanice Národního muzea, Hornoměcholupská 34, 110 00 Praha 10, tel.: 271 961 256, e-mail: krouzkovaci_stanice(zavináč)nm.cz

Skupina pro výzkum brodivých ptáků (Ciconiiformes) ČR a SR :

Skupina pro výzkum brodivých ptáků ČR a SR, Máchova 1309, 413 01 Roudnice n. L., tel. + záznamník: 416 837 603, GSM: 732 149 330, e-mail : ciconia.roudnice(zavináč)centrum.cz

 

Na území České republiky se ke kroužkování obou druhů čápů používají kroužky Národního muzea Praha. Kroužky jsou vyrobeny z hliníkového nebo nerezového plechu. Průměr kroužku je u dříve používaného B a současného Bx okolo 16 mm. Odečítací kroužky typu YY mají průměr okolo 18 mm. Výškově se oba typy také liší, zatímco B a Bx je pouze 15 mm vysoké, odečítací YY má na výšku 20 mm. Další rozdíly jsou ve velikosti a provedení ražby a použitém schématu. Kroužky YY jsou navrženy tak, aby je bylo snadné odečíst pomocí stativových dalekohledů. Odečítaní kroužků typu B a Bx je náročnější, neboť ražba znaků je méně výrazná.

Ke značení černých čápů se mimo ornitologických kroužků použvají ještě odečítací plastové kroužky. V posledních letech se používají kroužky bílé barvy s černými znaky. Dříve i kroužky červené, oranžové nebo zelené.

Odečítací kroužky používané v České republice v současnosti začínají vždy číslicí 6 a celý kód obsahuje 3 nebo 4 znaky. Kroužek se dává na levou nebo pravou nohu v závislosti na tom, zda je lichý či sudý rok. Umisťuje se nad patní kloub a kód se čte od spodu nahoru. Čáp označený odečítacím kroužkem má vždy na druhé noze ještě kroužek ornitologický!

Schémata jednotlivých typů ornitologických kroužků na čápy:

krouzekB

krouzekBxa
krouzekYY

 

část příspěvku převzata z: http://www.capiweb.cz/